Kunc Milan (*1944)
Láska, víra, válka a smrt, 1980
olej, plátno,170 x 200 cm, sign. UD M. Kunc 1980, na rubu autorsky popsáno 1980 Liebe, Glaube, Krieg und Tod, papírové výstavní štítky z Německa a Itálie
Odhadní cena 2 000 000–2 500 000 Kč. Vystaveno: Kunstverein Düsseldorf, 1984, Museum Grohingen, 1984, Galleria Verlato, Miláno, 1990, Galleria d’Arte Moderna e Contemporanea, San Marino 2001, Dům umění města Brna, 2007, Nová galerie, Praha, 2016. Obraz s výstižně popisným názvem Láska, víra, válka a smrt vznikl v r. 1980, tedy rok poté, kdy Milan Kunc založil společně s Janem Knapem a Peterem Angermannem v Düsseldorfu skupinu Normal. Toto období bývá spojováno s radikální proměnou umělecké scény a novou definicí malby, kterou skupina Normal vystoupila proti přežilým konceptuálním tendencím, ovládajícím v té době mezinárodní scénu. Návrat k malbě proběhl současně na více místech Evropy a bývá označován jako italská transavantgarda a německá divoká malba a stal se na další desetiletí nejvýraznějším uměleckým hnutím. Láska, víra, válka a smrt ukazuje, podobně jako další Kuncovy obrazy z této doby, závratnou radost z malování a z možností, které se nově nabízely. Svoboda v nakládání s malířskými prostředky, volné přecházení z realismu k umělecké stylizaci a inspirace nejrůznějšími kulturními a uměleckými styly a také používání symbolů a alegorií daly vzniknout dnes ikonickým dílům, které slavily již v době svého vzniku úspěch u předních newyorských a evropských galeristů. Obraz byl vystaven na mnoha zahraničních výstavách a v minulém roce byl na výstavě Všichni svatí v pražské Nové galerii.
vyvolávací cena
1 500 000 Kč
€ 55 514
dosažená cena
1 500 000 Kč