kolážovaný objekt, v. 31 cm, sign. JK 74
Odborně restaurováno. Provenience: Pochází ze sbírky přítele Jiřího Koláře, získáno od autora. Odhadní cena 200 000–250 000 Kč
Vejce patří k jednomu z nejdůležitějších Kolářových objektů, kde jsou obyčejné předměty, pokryté útržky slov, proměněny do roviny poetické metafory. Vejce jako symbol počátku je zčásti zakryto kruhovým terčem hvězdné oblohy, dalším významným Kolářovým motivem, a stává se tak obrazem počátku vesmíru, světa jako takového. Zázrak zrození světa je ukryt ve vesmírném vejci. Mimořádné dílo významného českého autora.