Kardaus František 1908–1986
Originální návrh automobilu Tatra
tužka, tempera, papír, rám, sklo, 74 × 99 cm
Odborně restaurováno. Provenience: Dílo pochází z pozůstalosti autora.
František Kardaus byl český průmyslový návrhář a grafik. Jeho designové návrhy tramvaje Tatra T3 a automobilů Tatra se staly ikonami českého průmyslového designu. Kardaus studoval ve 20. letech 20 století u malíře a grafika Aloise Mudruňky, profesora Uměleckoprůmyslové školy v Praze. V letech 1928–1930 studoval grafiku a průmyslové výtvarnictví na Academie de la Grande Chaumiére v Paříži. V r. 1934 se vrátil do Prahy a pracoval jako výtvarník na volné noze. Získal I. cenu v soutěžích za plakáty: Pražské vzorkové veletrhy, Eucharistický sjezd v Praze, Pax Romana, Masarykova letecká liga. Spolupracoval s podniky Ringhoffer Tatra, Škoda, Josef Walter a spol. a Československá zbrojovka. Po válce, v roce 1947, byl grafikem a průmyslovým výtvarníkem družstevních reklamních ateliérů B a R (Josef Burjanek a Remo – Reklama a móda), pracoval pro podniky Tatra, Tesla a jiné. Spolupracoval na úpravě vozů Tatra 600, Tatra 87 Diplomat, Tatra 603, návrzích trolejbusů Tatra 400 a 401. Spolupracoval také na návrzích tramvají T1, T2, T3, KT4 a T5. Vytvářel řadu filmových plakátů. V letech 1960–1963 vytvořil model soupravy pražského Metra.
103
aukce 47
vyvolávací cena
95 000 Kč
€ 3 721