Panton Verner 1926–1998
Židle Panton – 2 ks
litá zn. Herman Miller, Švýcarsko, návrh V. Panton v 50. letech 20. stol., výroba fa Herman Miller v letech 1971–1979, jasně žlutě lakovaný termoplastický polystyren, hřebeny pod ohybem mezi místem k sezení a základnou, výška 83 cm, (později lakováno) V Čechách jsou například součástí sbírky Muzea umění Olomouc.
Lit.: Pro tentokrát nesedat, A. Šimková, Muzeum umění Olomouc, 2011, s. 126. Jedná se o sběratelský model třetí řady 1971–1975 z termoplastické hmoty. Židle vyrobené z tohoto materiálu mohou být identifi kovány hřebeny pod ohybem mezi sedákem a základnou. Do r. 1975 byla třetí řada vyráběna fi rmou Herman Miller, do r. 1979 fi rmou Vitra. Nejslavnější židli světa navrhl dánský designér již na konci 50. let, výroba začala až v r. 1967 díky nově vznikajícím postupům sériové výroby. Výroba prošla třemi fázemi vývoje výrobních postupů, dle kterých se určuje stáří exponátu. Panton Chair se stal světovou designovou ikonou dvacátého století a nejznámější židlí vůbec a její úspěch pokračuje dodnes.
211
aukce 50
vyvolávací cena
44 000 Kč
€ 1 696