Rabas Václav (1885-1954)
Letní motiv (Na procházce), 1921-1923
olej, plátno, původní rám, 90,5 x 100 cm
sign. PD Rabas, sign. na rubu na rámu V. Rabas Letní motiv
odhadní cena: 100 000 - 140 000 Kč
Přiložen znalecký posudek PhDr. Viléma Jůzy z r. 1996. Odborně posouzeno a konzultováno s Václavem Zoubkem, ředitelem Rabasovy galerie v Rakovníku a s PhDr. Michaelem Zachařem. V Rabasově osobním soupisu z 50. let je obraz uveden pod názvem Na procházce, datovaný kolem roku 1923. V Kotalíkově seznamu je uvedem pod č. 152. Z posudku: "Obraz patří do významného období umělcovy tvorby. Rabas se po skončení války stal opět představitelem Výtvarného odboru Umělecké besedy a aktivně se účastnil organizace nového spolkového života republiky. V této době se Rabas umělecky přiklonil k dobově civilistně sociální tvorbě, blízké dílům tzv. sociální skupiny UB. Obraz patří k vzácným dokladům této vývojové situace a tím z tohoto hlediska k mimořádně závažným dílům, které by v každé galerijní sbírce byly ceněny." Dílo je motivicky i obsahově příznačné, umělecky nepochybně závažné ;a nebylo dosud publikováno, takže můžeme říci, že je svého druhu objevem a významným odborným přínosem.
70
vyvolávací cena
80 000 Kč
€ 3 094
dosažená cena
130 000 Kč