Hynais Vojtěch (1854–1925)

Dívka se zrcadlem, před r. 1893

olej, plátno, rám, 32 x 43 cm,sign. LD VHynais

odhadní cena 400 000–450 000 Kč. Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Z posudku PhDr. Blažíčkové-Horové: Předložený obraz Dívka před zrcadlem je půvabná práce malíře Vojtěcha Hynaise, portrétisty a malíře figurálních scén. Jeho vznik předpokládáme na začátku devadesátých let, jistě ještě v době před Hynaisovým příchodem do Prahy. Výjev sedící Dívky před zrcadlem s obnaženým ramenem a Hynaisem často používaným secesním účesem ukazuje, jak dobře si malíř osvojil lehkost a vzlet, eleganci a ducha francouzské malby. V přitažlivém obličeji dívky zachyceném z profilu vidíme jistou podobu například v siluetě Héry pro velky figurální obraz Paridův soud nebo ve stojící dívce na okraji studně v několika variantách Pravdy. Tedy v dílech, které Hynais začal malovat ještě v Paříži, těsně před svým povoláním na pražskou Akademii. Malířská virtuozita, veristický naturalismus a barevné provedení inkarnátu pleti růžovým něžným, a jakoby akvarelovým tónem, stejně jako výrazné zabarvení celé kompozice je podle mého názoru dobrou ukázkou Hynaisova malířského pojetí založeného na barevném výrazu v intencích konce 19. století.
33 aukce 41

vyvolávací cena 350 000 Kč € 12 727

dosažená cena 480 000 Kč

pol. č.34
aukce: 41
700 000 Kč / 25 455 €
vyvolávací cena:
700 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.35
aukce: 41
35 000 Kč / 1 273 €
vyvolávací cena:
35 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.36
aukce: 41
95 000 Kč / 3 455 €
vyvolávací cena:

pol. č.37
aukce: 41
180 000 Kč / 6 545 €
vyvolávací cena:
360 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.38
aukce: 41
180 000 Kč / 6 545 €
vyvolávací cena:
180 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.39
aukce: 41
15 000 Kč / 545 €
vyvolávací cena: