Mařák Julius Eduard (1832–1899)

Vnitřek lesa, 80. léta 19. století

olej, dřevěná deska, rám, 23 x 36 cm, sign. LD JM, na rubu vypálená zn. Julius Mařák, papírový štítek Výstava Julius Mařák a jeho škola, Jednota umělců výtvarných, Obecní dům, 1929 č. kat. 68

odhadní cena 220 000–300 000 Kč. Provenience: Sbírka významného pražského sběratele, lékárníka A. Bienera, soukromá sbírka. Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře. Z posudku PhDr. Michaela Zachaře: Velký český krajinář a pedagog JULIUS EDVARD MAŘÁK (1832–1899) patřil k nejvýznamnějším reprezentantům tzv.Haushoferovy školy, tj. krajinářské školy pražské Akademie. Rodák z Litomyšle vstřebal postupně vlivy domácí malby (A. Mánes), německého krajinářství (Schleich, Schirmer aj.) a posléze vídeňské novoromantické krajinomalby (Zimmermann, Heger aj). Mařákovou specialitou byly lesní interiéry v různých náladách a charakterech.Posuzovaný obraz náleží k takovým typickým a malířsky nesmírně kvalitním realizacím. Obdobné plenéry známe i z ranější tvorby, přibyly pak zejména koncem 70 let a vrchu nabyly v posledních dvou dekádách tvorby, kam řadím i tento intimní obraz, ukazující přesvědčivě Mařákovo uměřené pojetí lesa, pádný štětcový duktus, vytříbené koloristické mistrovství i svrchovanou světelnou režii. Takové obrazy byly i součástí umělcovy pozůstalosti, kterou po roce 1900 zakoupil obchodník s uměním Rudolf Ryšavý a postupným rozprodejem se tak obrazy dostaly do mnohých soukromých kolekcí. Tento obraz patřil význačnému pražskému sběrateli, břevnovskému lékárníkovi A. Bienerovi, jak dokládá dobový katalog.
37 aukce 41

vyvolávací cena 180 000 Kč € 6 545

dosažená cena 360 000 Kč

pol. č.38
aukce: 41
180 000 Kč / 6 545 €
vyvolávací cena:
180 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.39
aukce: 41
15 000 Kč / 545 €
vyvolávací cena:
pol. č.40
aukce: 41
12 000 Kč / 436 €
vyvolávací cena:
26 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.41
aukce: 41
20 000 Kč / 727 €
vyvolávací cena:
65 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.42
aukce: 41
20 000 Kč / 727 €
vyvolávací cena:
60 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.43
aukce: 41
120 000 Kč / 4 364 €
vyvolávací cena:
120 000 Kč
dosažená cena: