Uprka Joža (1861–1940)
Muž ze Slovácka, 1905
olej, dřevěná deska, rám, 49 x 26,5 cm,sign. LD tužkou Jož. Uprka 1905
odhadní cena 200 000–300 000 Kč. Přiložen odborný znalecký posudek prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Z posudku: Malba představuje jedno z nejvýznamnějších děl toho malíře z klíčového období jeho tvorby, kdy dosáhl Uprkův zájem o barevnou skvrnu nejvyšší symbiózy s charakteristickými motivy vizuální a hudební kultury Slovácka. Obraz zaujímá ústřední postavení v defilé postav z panoramatu Uprkova zobrazeních lidí ze Slovácka, zobrazeních objevujících spojnice mezi sociálním svědectvím všedního dne a oslavou podob obřadů, která svazovaly životy lidí s regionem. Pozoruhodné je spojení obrazové skladby s rukopisem malby. Jde o dílo českého umění počátku 20. století výrazné galerijní – muzeální hodnoty.
38
aukce 41
vyvolávací cena
180 000 Kč
€ 6 545
dosažená cena
180 000 Kč