Grab Berta (1840–1907)
Krajina s troskami hradu, kolem r. 1865
olej, plátno, rám, 55,5 x 68 cm, sign. PD G.B.
Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Předmětný obraz romantické krajiny ukazuje typ krajinomalby Haushoferovy školy v nejvyrovnanější poloze středoevropského úsilí o zachycení krajiny coby prostoru cestování a až turistického zážitku. Ambiciózní Berta Grab se nebála velikých formátů – reprezentativní až kosárkovský olej je v Národní galerii – a po zkušenosti na Akademii v Düsseldorfu zaměřila pozornost na posílení realistické složky v pojetí koncepce obrazu. Tento divácky atraktivní obraz osciluje na pomezí romantismu a realismu, má úchvatný kolorit stříbřitěšedavých modří a ukazuje malířku jako nadanou pokračovatelku Kosárka a Bubáka. Plátno pochází z doby kolem r. 1865 a je vzácným příspěvkem k poznání této dosti opomenuté osobnosti ženského malování mánesovské generace.PhDr. Michael Zachař. B. Grab (1840–1907), malířka původem z Prahy, studovala u Charlotty Piepenhagen a na Akademii u prof. Maxmiliana Haushofera.
51
aukce 41
vyvolávací cena
38 000 Kč
€ 1 382
dosažená cena
65 000 Kč