Kybal Antonín Rudolf (1901–1971)
Velký koberec Zebra pro JUDr. J. Kallmünzera
Československo, Praha, návrh A. Kybal kolem r. 1936, zakázková výroba v dílně A. Kybala, vázaný vlněný koberec, vetkaný motiv s dekorem zebřích pruhů a červených terčů, rozměry 312 x 402 cm
odhadní cena 250 000–350 000 Kč. Provenience: Rodina JUDr. J. Kallmünzera. Pravost potvrzena PhDr. Lucií Vlčkovou, PhD. Prohlášení majitelky: Koberec jsem zdědila od svého strýce JUDr. Jiřího Kallmünzera a jeho ženy. Můj strýc byl advokát v Praze a nechal si tento koberec vyrobit na zakázku od A. Kybala pro svůj byt, který měl v domě na Chotkově ulici. V tomto domě měl též svoji dílnu i A. Kybal, který byl v přímém příbuzenském vztahu s mým strýcem. Koberec pochází z 20. či 30. let 20. století. Činžovní dům byl zbořen v 60. letech při stavbě metra Malostranská stanice. Údajně měl být vytvořen ještě jeden velmi podobný koberec menších rozměrů, který vlastnila rodina prvorepublikového podnikatele na Mělníku. To ale vím pouze z doslechu. (Pravděpodobně tento exemplář byl vydražen Aukčním domě Sýpka v r. 2014 do soukromé sbírky. – pozn. autor.) Kolem r. 1936 byl vzor také používán na potisk textilií (např. závěsové tklaniny), viz lit.: České užité umění 1918–1938, A. Adlerová, Odeon, 1983, s.193.
72
aukce 41
vyvolávací cena
180 000 Kč
€ 6 545