akryl, plátno, 25,5 x 41 cm, sign. na rubu Grygar 12
Od r. 1997 realizuje Grygar obrazy s názvem Antifony, v nichž novým způsobem zpracovává své celoživotní téma vizualizace zvukového záznamu. V Antifonách jde přitom o asociaci barvy a zvuku sestávající často ze dvou nebo i více pláten. M. Grygar (*1926) patří mezi významné představitele českého poválečného umění. Jeho tvorbu charakterizuje originální pojetí obrazu, prostoru a zvuku. Vizuální a prostorové ztvárnění zvuku se stalo klíčovým motivem jeho rozličných děl po řadu desetiletí.