kombinovaná technika, 48 x 52 cm
Vystaveno: 1999, Špálova galerie, výstava Umění pro nemocnici.
Od poloviny devadesátých let, kdy se T. Vaněk prosadil na české umělecké scéně, označuje svoje práce jako Participy. Název souvisí s autorovým záměrem aktivizovat účast diváka na díle a jeho vybočení ze schematického a zaběhlého způsobu vnímání uměleckých děl. Vaňkovy práce využívající šablony a sprej slouží jako nástroj, jak znejistit divákův vjem a rozostřit hranici reality a fikce. Malba a obraz u Vaňka reaguje na historii malířství a jeho inovace, a současně je fyzickou matérií, povrchem, který opticky komunikuje s divákem. T. Vaněk studoval v letech 1990–1997 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech J. Sopka a V. Kokolii. V r. 2001 získal cenu Jindřicha Chalupeckého. V r. 2010 reprezentoval Českou republiku na Evropském bienále současného umění Manifesta 8 ve španělské Murcii. V r. 2014 byl jmenován rektorem Akademie výtvarných umění v Praze. Provenience: Obraz pochází ze sbírky Nadace pro současné umění Praha, která koncem 90. let 20. stol. zakládala svoji sbírku a zaměřila se na díla současných autorů. Nadaci se podařilo získat mimořádnou kolekci špičkových děl, jejichž ceny dnes dosahují mnohonásobku dřívějších cen. Získaná díla byla následně bezplatně zapůjčena do prostoru nemocnice a poté do kanceláří, včetně prezidentské kanceláře. Prodej tohoto díla přispěje na rekonstrukci budovy v Praze sloužící jako výzkumné a výstavní centrum Nadace.