Černický Jiří (*1966)
Olej v srsti, 1995
olej, leskymo, na rubu plátna malba Kristova obličeje, 130 x 140 cm
Odhadní cena 200 000–300 000 Kč. Na plátno je technikou vpíjení nanesen zvětšený obraz Ježíše Krista tak, jak byl namalován neznámým umělcem kolem r. 150 na zdi v římských katakombách. Plátno je napnuto na rám obráceně. Malba by ale měla být díky zvolené technice vidět i z druhé strany. Není tomu tak proto, že tkaninu pokrývá bílá polyesterová srst dělající z figurativní malby monochrom – abstrakci. Nejasné stopy či abstraktní fragment malby je možné hledat pouze v srsti. Recepci této malby lze připodobnit ke známému výjevu „slepých mužů přeměřujících slona“ - Jiří Černický. J. Černický vystudoval v letech 1990–1993 Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Adély Matasové a v letech 1993–1997 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Miloše Šejna a Jiřího Davida. Patří k nejvýraznějším představitelům generace 90. let. 20. stol. V r. 1998 byl laureátem ceny Jindřicha Chalupeckého. V současné době působí jako vedoucí ateliéru malby na VŠUP. Minulý rok proběhla v Rudolfinu rozsáhlá autorská výstava Divoký sny.
61
vyvolávací cena
160 000 Kč
€ 5 922
dosažená cena
160 000 Kč