Černický Jiří (*1966)

Olej v srsti, 1995

olej, leskymo, na rubu plátna malba Kristova obličeje, 130 x 140 cm

Odhadní cena 200 000–300 000 Kč. Na plátno je technikou vpíjení nanesen zvětšený obraz Ježíše Krista tak, jak byl namalován neznámým umělcem kolem r. 150 na zdi v římských katakombách. Plátno je napnuto na rám obráceně. Malba by ale měla být díky zvolené technice vidět i z druhé strany. Není tomu tak proto, že tkaninu pokrývá bílá polyesterová srst dělající z figurativní malby monochrom – abstrakci. Nejasné stopy či abstraktní fragment malby je možné hledat pouze v srsti. Recepci této malby lze připodobnit ke známému výjevu „slepých mužů přeměřujících slona“ - Jiří Černický. J. Černický vystudoval v letech 1990–1993 Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Adély Matasové a v letech 1993–1997 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Miloše Šejna a Jiřího Davida. Patří k nejvýraznějším představitelům generace 90. let. 20. stol. V r. 1998 byl laureátem ceny Jindřicha Chalupeckého. V současné době působí jako vedoucí ateliéru malby na VŠUP. Minulý rok proběhla v Rudolfinu rozsáhlá autorská výstava Divoký sny.

61 aukce 44

vyvolávací cena 160 000 Kč € 5 922

dosažená cena 160 000 Kč

pol. č.62
aukce: 44
55 000 Kč / 2 035 €
vyvolávací cena:
pol. č.63
aukce: 44
15 000 Kč / 555 €
vyvolávací cena:
15 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.64
aukce: 44
400 000 Kč / 14 804 €
vyvolávací cena:

pol. č.65
aukce: 44
10 000 Kč / 370 €
vyvolávací cena:
10 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.66
aukce: 44
30 000 Kč / 1 110 €
vyvolávací cena:
pol. č.67
aukce: 44
14 000 Kč / 518 €
vyvolávací cena: