Kolínská Jitka 1930–1992
Kameny, 1968
koláž, olej, plátno, rám, sklo, 60 × 49 cm, sign. PD tužkou Kolínská 68
Malířská tvorba Jitky Kolínské nebyla zatím dostatečně zhodnocena, přestože její kvalita zaslouží pozornost. Kolínská patřila v 50. letech 20. stol. ke tvůrčí skupině Máj, která tvořila ve stylu magického realismu. Všední realita se v autorčině podání měnila v přízračné výjevy. Abstraktní práce Kolínské ze 60. let jsou v tomto směru opakem předchozí realistické tvorby. Subtilní a křehká asambláž zachycuje v abstrahované podobě geometrické motivy v jemných valérech šedé, růžové a černé barvy. J. Kolínská, malířka, grafi čka a ilustrátorka, studovala v letech 1947 –1952 Akademii výtvarných umění u profesora Vladimíra Sychry a profesora Vladimíra Pukla.
84
aukce 48
vyvolávací cena
26 000 Kč
€ 1 022
dosažená cena
34 000 Kč