Povážan Josef 1932–1992

Strukturnobrun III.

reliéf, dřevo, olej, sololit, rám, 72 × 64 cm, na rubu štítek s inventárním číslem

Vystaveno v BauKunst Gallerie. Odborně restaurováno.

Asambláže a dřevěné reliéfy Josefa Povážana (1932–1992) navazují na východiska, která v šedesátých letech otevřel informel tematizováním hmoty a struktury a jejího uspořádání. Dílčí segmenty různorodých tvarů a velikostí sestavované do nahodilých, dynamických struktur vedly u řady autorů k nalézání určitého geometrického řádu a zákonitosti. V českém prostředí se struktuře v dřevěném reliéfu věnovalo několik autorů, například Libor Fára, Zbyněk Sekal nebo Eduard Ovčáček, byť každý s odlišnými výsledky. V mezinárodním kontextu jej popularizovala americká sochařka Louis Nevelson. Povážanova tvorba navazuje na práci se strukturou a rozvíjí možnosti její skladby, v níž se na ploše střídá rytmizovaná plastická struktura s malířsky pojednanou plochou. Josef Povážan (1932–1992), slovenský malíř a sochař, žil od roku 1969 ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu, kde se úspěšně umělecky prosadil. V roce 1984 vystavoval na prestižní přehlídce Art Basel, v roce 1986 na sochařském sympoziu v Durbachu, v roce 1987 na sochařském bienále v Castellanza/Varese v Itálii, v roce 1987 opět na Art Basel. Pravidelně vystavoval v Rakousku, Itálii a v Německu.

147 aukce 51

vyvolávací cena 36 000 Kč € 1 405

pol. č.148
aukce: 51
4 000 Kč / 156 €
vyvolávací cena:
4 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.149
aukce: 51
12 000 Kč / 468 €
vyvolávací cena:
pol. č.150
aukce: 51
30 000 Kč / 1 171 €
vyvolávací cena:
32 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.151
aukce: 51
36 000 Kč / 1 405 €
vyvolávací cena:
46 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.152
aukce: 51
20 000 Kč / 781 €
vyvolávací cena:
pol. č.153
aukce: 51
34 000 Kč / 1 327 €
vyvolávací cena: