Souček Karel 1915–1982
Laboratoř, 1945–1946
olej, plátno, rám, 70 × 90 cm, sign. LD K. Souček 45–46, na rubu výstavní štítek, štítek s popisem ve francouzštině
Provenience: Dílo pochází z významné sbírky. Lit.: Jiří Kotalík, Karel Souček: data a svědectví o jeho cestě životem a uměním. Praha 1983, o. 25. Vystaveno na výstavě Umělecké besedy v r. 1947. Odhadní cena 220 000–300 000 Kč.
Karel Souček, člen Skupiny 42 a pozdější profesor malby na pražské Akademii výtvarných umění, se ve čtyřicátých letech, tedy v době trvání skupiny, věnoval hlavně tématům spojeným s každodenním městským životem, ale také s vědeckými objevy,, s prostředím divadla nebo nemocnic. Ve svých obrazech, ve kterých se projevovalo silné sociální cítění, dokázal vystihnout atmosféru ulic, automatů, pasáží, krejčovských dílen nebo kadeřnických salónů. Obraz nazvaný Laboratoř, který je reprodukovaný pod číslem 25 v umělcově monografi i vydané v roce 1983 nakladatelstvím Odeon s textem Jiřího Kotalíka, jednoho ze dvou teoretiků Skupiny 42, patří v tomto umělcově vrcholném období k velmi kvalitním ukázkám jeho tvorby. Má charakteristické rysy jeho projevu, k nimž patří expresivní způsob vyjádření a výrazné malířské gesto, střídmá harmonie barev, která pro něj byla typická po celý život a smysl pro výstižné ztvárnění a zjednodušení motivu.
57
aukce 52
vyvolávací cena
150 000 Kč
€ 5 832
dosažená cena
210 000 Kč