Blabolilová Marie *1948

olej, linoleum, 101 × 99 cm

Provenience: Obraz pochází ze sbírky Nadace pro současné umění Praha, která koncem 90. let 20. století zakládala svoji sbírku a zaměřila se na díla současných autorů. Nadaci se podařilo získat mimořádnou kolekci špičkových děl, jejichž ceny dnes dosahují mnohonásobku dřívějších cen. Prodej tohoto díla přispěje na rekonstrukci budovy v Praze sloužící jako výzkumné a výstavní centrum nadace.

Marie Blabolilová je výrazná solitérní autorka, jejíž práce se rozvíjejí od sedmdesátých let 20. století. Ve své tvorbě se paralelně věnuje grafice, především čárovému leptu a malbě, v níž pracuje s nejrůznějšími neuměleckými materiály a postupy. Její dílo charakterizuje neokázalost a věcnost pohledu na svět, které však nepostrádají osobitou poetiku. Opuštěné výjevy z okolních pražských ulic nebo zátiší interiérů prozrazují byť nepřímo lidskou přítomnost. Od 80. let 20. století používá autorka příležitostně jako podklad k obrazům staré ornamentální linoleum, které tvoří další obrazovou vrstvu volně se prolínající s malbou. Podobně postupuje také s malířskými válečky a reprodukcemi, které slouží k zmnožení obrazové reality a umožňují svobodnou hru s malířským médiem, kterému autorka s humorem odebírá jeho auru vysokého umění.

70 aukce 52

vyvolávací cena 44 000 Kč € 1 711

pol. č.71
aukce: 52
19 000 Kč / 739 €
vyvolávací cena:
pol. č.72
aukce: 52
55 000 Kč / 2 138 €
vyvolávací cena:
pol. č.73
aukce: 52
5 000 Kč / 194 €
vyvolávací cena:
5 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.74
aukce: 52
120 000 Kč / 4 666 €
vyvolávací cena:
120 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.75
aukce: 52
12 000 Kč / 467 €
vyvolávací cena:
12 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.76
aukce: 52
14 000 Kč / 544 €
vyvolávací cena:
14 000 Kč
dosažená cena: