Kovanda Jiří *1953
Rukama shrabuju smetí, prach, vajgly… a když toho mám hromadu, zase to rozpráším…, 1977
bromostříbrná fotografie, papír, 39,5 × 29,5 cm, věnování, sign. Jiří Kovanda 1977/2017 na rubu obalu
Pravost potvrzena autorem. Jedná se o performanci, která proběhla 19. května 1977 v Praze na Střeleckém ostrově. Práce J. Kovandy se nacházejí v četných českých i zahraničních sbírkách.
Význam a kvality performativního, akčního a konceptuálního umění Jiřího Kovandy byly objeveny až se zpožděním a současně s výrazným přijetím na mezinárodní umělecké scéně. Dnes patří Jiří Kovanda k nejúspěšnějším českým umělcům. Kovandovy performance a akce ze sedmdesátých let 20. století tvoří významnou kapitolu autorovy tvorby, k níž později patří také malířské konceptuální práce. Akce, realizované nejčastěji v prostředí města, ve veřejném prostoru, byly určeny malému okruhu pozvaných účastníků a náhodným kolemjdoucím. Charakteristickým rysem je jejich nenápadnost, všednost a jednoduché gesto, které prostředkují silný zážitek. Jejich sdělení je obecně lidské a ukazuje vztah jednotlivce ke společnosti, nebo mezilidské vztahy, do kterých sekundárně vstupuje přítomnost totalitního režimu. Informace o charakteru jednotlivých akcí zprostředkovávají černobílé fotografie, které byly nedílnou součástí akcí. Fotografie nebyly pořizovány náhodně, naopak existovala rámcová představa, jak by měly vypadat. Vedle jednoznačné informační hodnoty nesou fotografie vlastní uměleckou výpověď a estetické kvality, díky kterým je dnes chápeme jako svébytná umělecká díla vřazená do kánonu umění.
aukce 53
vyvolávací cena
75 000 Kč
€ 2 902