Špála Václav (1885–1946)
Malá venkovanka, 1918
olej, plátno, rám, původní rám přiložen
27,5 × 22 cm, sign. PD tužkou VŠ 18, na rubovém štítku název a datace díla a potvrzení pravosti rukou Jana Špály, potvrzeno též podpisem Dr. Jaroslava Pečírky, Přiložen znalecký posudek PhDr. J. Zeminy a PhDr. M. Dohnalové. , Provenience: obraz pochází z původní brněnské sbírky významného představitele brněnského meziválečného kulturního života. Byl posledním prezidentem Moravské advokátní poradny, a v roce 1933 spoluzakladatelem Odboru přátel umění při Svazu výtvarných umělců v Brně, v jehož vedení byly významné brněnské osobnosti (RNDr. Jaroslav Císař, ředitel Lidových novin, továrník a sběratel František Dvořáček, MUDr. Otakar Teyschl, lékárník Mojmír Helcelet, Ing. Antonín Podrábský, Ing. Josef Král, ing. František Tichý, JUDr. Karel Růžička a JUDr. Josef Slezák, tajemník Konstantin Raclavský, František Venera... všichni významní sběratelé moderního umění).
18
aukce 54
vyvolávací cena
450 000 Kč
€ 18 572
dosažená cena
600 000 Kč