Vladimír Merta (*1957)

Bez názvu z cyklu Reklama na nekonečno, 1990

enkaustika, ruční papír, rám, sklo
58 × 42 cm, sign. PD V. Merta 90, Cyklus obrazů, objektů a instalací Vladimíra Merty s názvem Reklama na nekonečno vznikal v rozmezí let 1985–1992 v přelomovém období politického převratu a v době nastupující postmoderní tvorby v českém umění. Po období akční tvorby v 70. a 80. letech 20. stol., kdy převažovaly akce v přírodě a tematika environmentálního prostoru, se Merta na konci osmdesátých let přiklonil také k malbě, která se od té doby stala jeho důležitým vyjadřovacím prostředkem. Velkoformátové obrazy z cyklu Reklama na nekonečno tvoří abstraktní kruhové útvary organicky vyplňující celou plochu obrazu. Přestože formálně můžeme označit malby jako geometrickou abstrakci, neuspořádanost a nepravidelnost motivu spolu s technikou enkaustiky, která propůjčuje výjevu plastičnost a měkkost, staví díla do souvislostí postmoderní tvorby, polemizující s geometrií předchozí utopistické moderny. Tzv. měkká geometrie s neostrými a nejasnými obrysy je komentářem aktuální společenské situace v době nastupujícího kapitalismu a jeho sociálně kritickou reflexí. Cyklus byl vystaven na několika výstavách (Santa Monica Museum of Art, Los Angeles, 1990; Regensburg, Brno 1990; Nová skupina, Městská knihovna Praha 1992; Opavská galerie, 1993; Přírustky Národní galerie, 1993; Příběhy bez konce, Moravská galerie v Brně, 1993, Galerie Ladislava Sutnara v Plzni, 2013). Vladimír Merta absolvoval v roce 1983 Akademii výtvarných umění v Praze, v letech 1998–2011 vedl ateliér Environmentu na Fakultě výtvarných umění v Brně, od roku 2011 působí jako vedoucí ateliéru Nová média v ústavu umění a designu v Plzni.,

63 aukce 54

vyvolávací cena 12 000 Kč € 495

dosažená cena 15 000 Kč

pol. č.64
aukce: 54
70 000 Kč / 2 889 €
vyvolávací cena:
150 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.65
aukce: 54
18 000 Kč / 743 €
vyvolávací cena:
pol. č.66
aukce: 54
50 000 Kč / 2 064 €
vyvolávací cena:
50 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.67
aukce: 54
95 000 Kč / 3 921 €
vyvolávací cena:
140 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.68
aukce: 54
28 000 Kč / 1 156 €
vyvolávací cena:
pol. č.69
aukce: 54
3 000 Kč / 124 €
vyvolávací cena:
6 000 Kč
dosažená cena: