Podhrázský Stanislav 1920–1999
Chlapec a dívka
uhel, papír, pasparta, rám, sklo, ve výřezu 89 × 60,5 cm,
sign. PD 25. 5. PODHRÁZSKÝ
Přestože Stanislav Podhrázský vytvořil v průběhu 40.–60. let 20. století několik mimořádných soch, proslavil se především jako malíř a kreslíř, který ve své
tvorbě vycházel, stejně jako řada jeho tehdejších spolužáků a kolegů, z inspirace meziválečného surrealismu. Kresba se pro Podhrázského stala rovnocenným
vyjadřovacím prostředkem, ideálním pro zprostředkování subtilní umělecké
výpovědi. Hlavním motivem jeho uhlových kreseb mistrovsky modulovaných
světlem je dívčí postava nebo akt s oblými obrysy, vyzařující cudnou erotičnost.
Výjevy, oddělené od okolního světa ve snovém, neurčitém prostoru, působí
jako prchavá vzpomínka na pomezí skutečnosti a snu.
Stanislav Podhrázský (1929–1999), malíř a sochař, studoval v letech 1945–1950
Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u Fr. Tichého; mezi jeho spolužáky patřili Zbyněk Sekal a později Mikuláš Medek. Z politických důvodů mu nebylo umožněno školu dokončit. Od roku 1957 patřil mezi členy skupiny Máj 57,
s níž pravidelně vystavoval. V 70. a 80. letech nemohl samostatně vystavovat.
Retrospektivní výstavu a katalog jeho díla připravila v roce 2013 Marie Klimešová pro Galerii hlavního města Praha.
129
vyvolávací cena
120 000 Kč
€ 6