Veselý Petr *1953

Dveře, 1998

olej, plátno, 145 × 100 cm, sign. na rubu PETR VESELÝ DVEŘE 1998
Provenience: majitel získal z ateliéru autora. Lit.: Petr Veselý, Jundrov (Brno: Větrné mlýny, 2014), s. 47. Vždycky se ty dveře zavíraly Petru Hruškovi Jen ty je necháváš pak sem lezou průvan je zabouchne a je mně zle a tobě to dělá dobřePro malířskou tvorbu Petra Veselého je příznačná práce v cyklech, ve kterých jsou vybraná témata ohledávána v různých variacích a kompozičních proměnách. Stejně jako v jiných námětech, vychází cyklus Dveří z všedního běžného motivu, vyňatého ze svého bezprostředního okolí. Fragment viděné skutečnosti, spojené s osobním zážitkem autora, je převeden do lyrické výpovědi s hlubší duchovní symbolikou nebo existenciálním obsahem. Obsahová rovina námětu spoluurčuje formální řešení obrazu, jeho formát, kompozici a proporci v ploše, které se stávají samostaným tématem řešeným uvnitř obrazových vztahů. Vymezení tvaru dveří a jejich otevírání do prostoru je určeno orámováním, které definuje nehmotný prostor uvnitř. Malířský postup vnímá autor jako proces hledání, obnažování, v němž se přidáváním a odebíráním kompozičních prvků vrací k výchozímu záznamu kresby a její jednoduchosti. Červená barva, jedna ze základních elementárních barev, používaných s oblibou už v gotických malbách, působí svou intenzitou a matérií jako klíčový symbolický prvek díla.

49 aukce 56

vyvolávací cena 120 000 Kč € 3

dosažená cena 200 000 Kč

pol. č.50
aukce: 56
50 000 Kč / 9 €
vyvolávací cena:
pol. č.51
aukce: 56
50 000 Kč / 9 €
vyvolávací cena:
90 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.52
aukce: 56
120 000 Kč / 3 €
vyvolávací cena:

pol. č.53
aukce: 56
80 000 Kč / 5 €
vyvolávací cena:
100 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.54
aukce: 56
2 000 Kč
vyvolávací cena:
2 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.55
aukce: 56
160 000 Kč
vyvolávací cena: