Knížák Milan *1940
Cane rosso (Červený pes), 1989
keramická plastika, glazováno, výška 80 cm, sign.1/4, 1989 II, M. Knížák ED. F. CONZ
Přiložen certifikát pravosti potvrzený Milanem Knížákem. Multimediální dílo Milana Knížáka, mezinárodně uznávaného umělce, který výrazně zasáhl do českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století, procházelo v různých obdobích stylovými proměnami a vyznačovalo se vždy specifickým autorským přístupem. V šedesátých letech, kdy se Milan Knížák stal průkopníkem nových intermediálních uměleckých forem, ať už v oblasti akčního umění, happeningů nebo performancí v českém prostředí, se prosadil také v mezinárodním prostředí jako člen mezinárodního hnutí Fluxus, v němž se stal ředitelem východní části (Fluxus East).
V osmdesátých letech se Knížák poprvé soustavněji věnoval malbě, ať už klasickému obrazu nebo malbě na objektech a od začátku devadesátých let pracoval také s keramikou. Návrat k tradičnímu médiu malby a sochy, stejně jako apropriace kulturních i popkulturních symbolů a materiálů, důraz na formální stránku výtvarného díla a jeho zpracování nebo provokativní křížení různých obsahových znaků lze řadit do souvislosti s vlnou postmoderního umění.
29
aukce 57
vyvolávací cena
180 000 Kč
€ 6 870