Palla Vladimír 1925–2005
kombinovaná technika, plátno, autorská lišta, restaurováno, 120 × 90 cm, sign. na rubu na rámu VLADIMIR PALLA 90 × 120
Vystaveno: Galerie Stará Radnice, Brno, 1990. Architektonická a malířská tvorba Vladimíra Pally spolu bezpochyby souvisejí, ale je to pouze společný úběžník konstruktivního myšlení a usilování, s jasnou a přehlednou skladbou, k níž obě směřují. Umělce nezajímá možnost „malovat architekturu“ ani nepřevádí do malby problém architektonické skladebnosti. Malba se stala druhou sférou jeho tvůrčí činnosti – a dnes již můžeme říci, že je to sféra rovnocenná práci architekta. Také v malbě našel své vlastní problémy i svá vlastní řešení. A to je charakteristika skutečné tvorby.
Jiří Valoch, 1990
Vladimír Palla patřil mezi řadu našich význačných moderních architektů pocházejících z Valašska, kterou tvoří např. Bohuslav Fuchs, Richard F. Podzemný, František L. Gahura, Antonín Tenzer, Václav Hilský, Zdeněk Plesník nebo Růžena Žertová.
66
aukce 57
vyvolávací cena
55 000 Kč
€ 2 099