Fuka Vladimír 1926–1977

Bez názvu, 1960

kombinovaná technika, papír, pasparta, sklo, ve výřezu 22,1 × 19,5 cm, sign. PD tužkou Fuka 60
Lit.: Frank M. Robinson, Labyrint, in: Adolf Hoffmeister (ed.), Labyrint, SNKLU, Praha 1962, mimo edice. „K povídce Labyrint bylo použito reprodukcí tří Fukových abstraktních akvarelových obrazů, u posledního s příznačným motivem labyrintu. Zvolení Fukových obrazů zrovna pro tuto povídku bylo trefným výběrem. Vladimír Fuka se od počátku šedesátých let ve své tvorbě obrací právě k tomuto motivu a rozvíjí a přepracovává ho v obměněných formách až do konce života. Hluboká symbolika vnášená do těchto obrazů plně souzní také s Robinsonovou povídkou. Pro Fuku byl labyrint symbolem bezvýchodné situace, skutečným bludištěm, z něhož se snažil najít cestu ven. Únik před komunistickým režimem, který člověku odebral svobodu volně tvořit. Po emigraci do Spojených států vytvářel stále labyrintální obrazy, jedním z prvních vytvořených v USA byl Východ Západ339 z roku 1967. Evropa je zde tvořena chaotickou spletí čar, z níž směřuje velká bílá šipka k Západu, který je utvářen plynulými pruhy v odstínech modré a zelené, evokující vlny oceánu. Modrá barva v kombinaci s šedou, černou a bílou, ale také se starorůžovou vysvítá i v případě zvolených ilustrací k Labyrintu.“ Petra Gregorová, ILUSTROVANÉ EDICE ODEONU A ČESKOSLOVENSKÉHO SPISOVATELE V 60. LETECH 20. STOLETÍ, Katedra dějin umění FFUP v Olomouci, Olomouc 2014, s. 61.

53 aukce 58

vyvolávací cena 15 000 Kč € 589

dosažená cena 15 000 Kč

pol. č.54
aukce: 58
8 000 Kč / 314 €
vyvolávací cena:
16 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.55
aukce: 58
50 000 Kč / 1 965 €
vyvolávací cena:
pol. č.56
aukce: 58
24 000 Kč / 943 €
vyvolávací cena:

pol. č.57
aukce: 58
85 000 Kč / 3 340 €
vyvolávací cena:
pol. č.58
aukce: 58
6 500 Kč / 255 €
vyvolávací cena:
7 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.59
aukce: 58
90 000 Kč / 3 536 €
vyvolávací cena: