Hanzlík Daniel *1970
Hvězda, 1997
plátno, kresba do grafitu, 160 × 128 cm
Malba je vedle nových médií, site specific instalací a performancí, jednou z uměleckých poloh Daniela Hanzlíka, jejichž společným pojítkem je zájem o světlo. Světlo jako téma, obsahový, výrazový nebo technický prostředek je pro autora nevyčerpatelným zdrojem inspirace, ať už vychází z fyzikálních zákonitostí a vlastností přirozeného i elektrifikovaného světla, nebo z jeho transcendentních kvalit. Malby a kresby Hanzlíka rozvíjí toto téma prostřednictvím abstraktního jazyka, jehož základem je subtilní linka, tvořená geometrickými tvary kružnic, přímek a bodů, jejichž důmyslná konstrukce vytváří dojem prostorové sítě vystupující z tmavé plochy plátna, jako například na obraze Hvězda z r. 1997. Prostorová a světelná konfigurace v obraze evokující ryze abstraktní událost transcendentních kvalit vychází přitom stejně jako v dalších malbách z konkrétního motivu, jehož východiskem je elektronický obraz. Zpravidla se jedná o určitý výsek nebo detail, jehož motiv autor dále interpretuje a osamostatňuje do podoby svébytného malířského díla. Provenience: obraz pochází ze sbírky Nadace pro současné
umění Praha.
60
aukce 59
vyvolávací cena
110 000 Kč
€ 4 322
dosažená cena
160 000 Kč