Kalvoda Alois 1875–1934
Chalupy, kolem r. 1908
olej, plátno, rám zlacený, 65 × 65 cm, sign. Al. K.
Malířům, náležejícím ke generaci spjaté s přelomem 19. a 20. století byl společný především zájem o krajinomalbu, současně však – podobně jako jejich učitel na pražské akademii – vynikali jako kreslíři. Mařákovo v základu romantické pojetí krajiny v jejich tvorbě rezonuje v citu pro realitu a hluboký osobní prožitek. Toto názorové východisko individuálně obohacovali o nové podněty čerpající nejen z plenérové malby, ale i z vlivů impresionismu, symbolismu. Také Kalvoda se vyrovnával s impresionistickými podněty, typickým se však pro jeho pojetí krajiny stává osobitý, k dekorativismu inklinující styl blízký secesnímu symbolismu. Rodák ze Šlapanic u Brna Alois Kalvoda (1875–1934) je zde prezentován obrazem Chalupy, malovaným kolem roku 1908. Jde o velmi kvalitní umělcovu práci věrohodného provedení z jeho vyzrálé tvůrčí periody první dekády nepoznamenané ještě nadprodukcí.
110
aukce 62
vyvolávací cena
65 000 Kč
€ 2 651
dosažená cena
95 000 Kč