Kolínská Jitka (1930-1992)

Zátiší s černými jablky, 1952

olej, plátno, rám, 60 × 74 cm
sign. PD Kolínská 52, na rubu Jitka Kolínská 1952

Provenience: Z pozůstalosti Jitky Kolínské od pana Vašíčka, přítele autorky. Konzultováno s doc. PhDr. Marií Klimešovou PhD. Odborně restaurováno, přepnuto na nový rám. Soubor obrazů Jitky Kolínské z 50 a 60. let ukazuje dvě polohy autorčiny tvorby. Padesátá léta představují vrcholnou tvorbu Kolínské ve znamení magického realismu, kterým se označovala tvorba autorů kolem skupiny Máj, jejímž výrazným členem autorka byla. M. Klimešová označuje práce těchto let jako „subtilní, koloristicky vyhrocené a rafinovaně stylizované“ a vnímá je jako typický projev Máje. (Klimešová Marie (ed.): Ohniska znovuzrození. České umění 1956-1963. GHMP 1994, s. 29.) Abstraktní práce 60. let jsou v tomto směru opakem předchozí realistické tvorby. Subtilní, jemná a křehká malba zachycuje v abstrahované podobě témata vraků a plachetnic. Malířka, grafička a ilustrátorka Jitka Kolínská studovala v letech 1947-1952 Akademii výtvarných umění u profesora Vladimíra Sychry a profesora Vladimíra Pukla. Členka tvůrčí skupiny Máj. Provenience: Z pozůstalosti Jitky Kolínské od pana Vašíčka, přítele autorky. Konzultováno s doc. PhDr. Marií Klimešovou PhD. Odborně restaurováno, přepnuto na nový rám.

52 aukce 33

vyvolávací cena 90 000 Kč € 3 480

dosažená cena 170 000 Kč

pol. č.53
aukce: 33
75 000 Kč / 2 900 €
vyvolávací cena:
pol. č.54
aukce: 33
14 000 Kč / 541 €
vyvolávací cena:
pol. č.55
aukce: 33
10 000 Kč / 387 €
vyvolávací cena:
10 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.56
aukce: 33
40 000 Kč / 1 547 €
vyvolávací cena:
40 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.57
aukce: 33
70 000 Kč / 2 707 €
vyvolávací cena:
120 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.58
aukce: 33
12 000 Kč / 464 €
vyvolávací cena:
12 000 Kč
dosažená cena: