Kalvoda Alois (1875-1934)
Krajina s břízami
olej, plátno, rám 64 x 84 cm
sign. LD Al. Kalvoda, na rubu pap. štítek Jednoty výtvarných umělců
Přiložen znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře. Z posudku: Břízu jako symbol panenské přírody uvedl do krajinářského arzenálu až sklonek devatenáctého století. Pro zjitřenou dobu symbolismu a secese jde o motiv dosti hojný a v našich zemích proslavený zejména skvostným velkým plátnem Slavíčkovým. Právě s ním ovšem tehdy na podzim r. 1897 maloval onen motiv v oboře Hvězda za Prahou i mladý kolega Alois Kalvoda. A tomu břízy učarovaly na celý život. Zvláště v prvé dekádě po roce 1900 jimi zabydloval svá plátna, aby mezi ně nejednou vetknul i literárně působící stafáž. Postupně zostřil kontury, přijasnil kolorit a vysytil zejména zelené a žluté. Barevná i formální výtvarná nadsázka přitáhly publikum a Kalvodu těšil jeho zájem natolik, že břízové partie tvořily jeho základní krajinářskou nabídku. Uvedený již za první republiky vystavovaný obraz vystihující náladu bujného léta vznikl někdy po roce 1905 a ve slohové adjustaci představuje referenční příklad typické vyzrálé Kalvodovy malířské žně.
62
aukce 37
vyvolávací cena
90 000 Kč
€ 3 269
dosažená cena
90 000 Kč