Paur Jaroslav (1918–1987)
V prostoru, 1985–6
olej, plátno, 97,5 x 74,5 cm, sign. PD J. Paur 85–6
Provenience: Soukromá sbírka, z pozůstalosti autora. Lit.: Katalog výstavy. Jaroslav Paur, Tělesa a prostory. Nová síň Praha 1970. Padrta Jiří: Jaroslav Paur. Praha 1964. Padrta Jiří: Jaroslav Paur, Výtvarné umění 1960, č. 3. Ústředním motivem Paurovy malířské tvorby se od 60. let stalo město, respektive panorama města, které je pojednáno jako geometrická struktura nebo síť, odkrývající systém vztahů, vzdáleností a vazeb. Stejný význam jako zobrazení města zaujímá ztvárnění nebe, skrze nějž se zemský prostor střetává s vesmírem, jehož ovoidní útvary se občas přibližují k zemi. „Jaroslav Paur k tomu navíc disponuje neobyčejně kultivovanými malířskými prostředky, založenými na suverenním zvládání složitého technologického procesu, jehož výsledkem je svébytný organismus barevné struktury obrazového povrchu. Z mnohavrstvenného nátěru barev, vzájemně prosvítajících do svrchních past, uhlazovaných četnými lazurami, staví jemnou tkáň malby. Kombinací struktur i přesně uvážených hladkých ploch, nejednou graficky přehodnocených pomocí sítě čar a vrypů, dociluje působivého smyslového účinku těchto pláten.“ Luboš Hlaváček. J. Paur studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. J. Obrovského. V r. 1946 se stal členem S.V.U. Mánes.
50
aukce 40
vyvolávací cena
55 000 Kč
€ 2 029
dosažená cena
85 000 Kč