Švabinský Max 1873–1962
Kytice, kolem r. 1909
olej, plátno na kartonu, rám, sklo, 48 × 40 cm, sign. LN M. Švabinský, na rubu přípis Zuzany Švabinské
odhadní cena 150 000–200 000 Kč
Max Švabinský (1873–1962), jeden z nejvýznamnějších umělců 20. století, obdivován zejména pro svoji kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik, mezi které patřila např. olejomalba, perokresba, litografie či mozaika a akvarel. Nejčastějšími náměty jeho děl jsou portréty, krajiny a ilustrace. Působil jako profesor na pražské AVU, byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a pobýval v Paříži. Získal zlatou medaili v roce 1904 na světové výstavě v St. Louis. Na pražské akademii v roce 1910 založil grafickou speciálku. Po druhé světové válce byl jmenován národním umělcem. Max Švabinský je považován za jednoho ze zakladatelů našeho moderního výtvarného umění 20. století a současně se podílel na zviditelnění českého výtvarného umění v Evropě.
162
aukce 47
vyvolávací cena
130 000 Kč
€ 5 092
dosažená cena
240 000 Kč