Chatrný Dalibor 1925–2012

Bez názvu, 1969

serigrafie, 5/15, papír, pasparta, sklo, 36,6 × 36,6 cm, sign. UD tužkou 5/15, D. Chatrný 1969
Grafická tvorba patřila k jednomu z mnoha médií, kterým se Dalibor Chatrný dlouhodobě věnoval, a uplatňoval v ní, podobně jako v dalších oblastech, tvůrčí přístupy a experimenty překračující běžně užívané postupy. Zejména v šedesátých letech 20. stol. zkoušel Chatrný různé posuny v grafice, například perforování nebo použití nové technologie – sítotisku, která nabízela nové možnosti práce s odosobněným autorským rukopisem, tvorbou velkých barevných ploch a nových tiskařských postupů. Techniku, která se stala prostředkem pro vyjádření nových uměleckých tendencí pop artu i op artu, využil Chatrný v černých sítotiskových tiscích s bílými negativními body v roce 1968–69. Geometrická skladba bodů řazených podle určitého schématu a konstrukce odpovídala povaze sítotisku s možností postupovat podle určitého zvoleného a kontrolovaného systému.

1 aukce 60

vyvolávací cena 5 000 Kč € 200

dosažená cena 8 000 Kč