Svoboda Jaroslav *1938
Ypsilon
čiré, jasně oranžově tónované sklo, broušené a leštěné, max. výška 77 cm, sign. rytá dole J. SVOBODA
J. Svoboda (nar. 1938) studoval v letech 1953–1957 Uměleckoprůymslovou školu sklářskou v Železném Brodě. V letech 1966-1969 působil v Ateliéru broušení skla v Ústředí uměleckých řemesel v Praze a v letech 1970-1986 byl vedoucím sklárny ÚUŘ ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou. Pod jeho vedením se sklářská produkce udržla na vysoké úrovni a stala se významných centrem uměleckého sklářského řemesla. V sedmdesátých letech zde pravidelně probíhaly sklářská sympozia. Vedle ateliérového hutního skla a tavené plastiky se Svoboda od roku 1974 věnoval také řadě realizací v architektuře. Vytvořil přes třicet uměleckých děl, skleněné stěny, světelné objekty, vitráže a další artefakty. Jako profesor a pedagog vedl v letech 1986 – 1990 Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1990 založil vlastní sklárnu v Karlově u Škrdlovic. Za svoji sklářskou práci získal řadu ocenění a cen. Jeho dílo je zastoupeno v prestižních mezinárodních sbírkách, např. Corning Museum of Glass, New York, USA, v Kunstmuseum für Kunst und Gewerbe v Hamburku nebo v Kunstsammlung der Veste v Coburgu. V Čechách jsou to sbírky Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a v řadě dalších. Provenience: majitel získal z ateliéru autora.
aukce 62
vyvolávací cena
140 000 Kč
€ 5 710
dosažená cena
270 000 Kč