Svoboda Jaroslav *1938

Ypsilon

čiré, jasně oranžově tónované sklo, broušené a leštěné, max. výška 77 cm, sign. rytá dole J. SVOBODA
J. Svoboda (nar. 1938) studoval v letech 1953–1957 Uměleckoprůymslovou školu sklářskou v Železném Brodě. V letech 1966-1969 působil v Ateliéru broušení skla v Ústředí uměleckých řemesel v Praze a v letech 1970-1986 byl vedoucím sklárny ÚUŘ ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou. Pod jeho vedením se sklářská produkce udržla na vysoké úrovni a stala se významných centrem uměleckého sklářského řemesla. V sedmdesátých letech zde pravidelně probíhaly sklářská sympozia. Vedle ateliérového hutního skla a tavené plastiky se Svoboda od roku 1974 věnoval také řadě realizací v architektuře. Vytvořil přes třicet uměleckých děl, skleněné stěny, světelné objekty, vitráže a další artefakty. Jako profesor a pedagog vedl v letech 1986 – 1990 Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1990 založil vlastní sklárnu v Karlově u Škrdlovic. Za svoji sklářskou práci získal řadu ocenění a cen. Jeho dílo je zastoupeno v prestižních mezinárodních sbírkách, např. Corning Museum of Glass, New York, USA, v Kunstmuseum für Kunst und Gewerbe v Hamburku nebo v Kunstsammlung der Veste v Coburgu. V Čechách jsou to sbírky Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a v řadě dalších. Provenience: majitel získal z ateliéru autora.

44 aukce 62

vyvolávací cena 140 000 Kč € 5 710

dosažená cena 270 000 Kč

pol. č.45
aukce: 62
20 000 Kč / 816 €
vyvolávací cena:
50 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.46
aukce: 62
30 000 Kč / 1 223 €
vyvolávací cena:
30 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.47
aukce: 62
6 000 Kč / 244 €
vyvolávací cena:
32 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.48
aukce: 62
8 000 Kč / 326 €
vyvolávací cena:
8 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.49
aukce: 62
20 000 Kč / 816 €
vyvolávací cena:
20 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.50
aukce: 62
14 000 Kč / 571 €
vyvolávací cena:
85 000 Kč
dosažená cena: