Černý Karel 1910–1960

Zátiší, 1932

olej, plátno, rám, 24 × 35 cm, na rubu štítek Waldesovy obrazárny, pod č. 2282
Karel Černý se stal jedním z nejosobitějších českých malířů generace, která dozrávala v letech před druhou světovou válkou. Ve svých krajinářských i figurálních obrazech vycházel z české i evropské avantgardy, byl ovlivněn fauvismem i kubismem a brzy dosáhl nezaměnitelného poetického výrazu. Po válce jeho tvorbu ovlivnily opakované cesty do Francie a zvlášť atmosféra Paříže. Ve své až magicky působící melancholicky zabarvené malbě se přiblížil tvorbě Henriho Matisse a Raoula Dufyho. Jeho projev se přirozeně rozvíjel od raného období až do konce života, vyznačoval se expresivním rukopisem i výraznými konturami, půvabné jsou jeho pohledy do kaváren nebo obrazy s motivy milenců.

66 aukce 62

vyvolávací cena 300 000 Kč € 12 235

dosažená cena 360 000 Kč

pol. č.67
aukce: 62
50 000 Kč / 2 039 €
vyvolávací cena:
pol. č.68
aukce: 62
13 000 Kč / 530 €
vyvolávací cena:
24 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.69
aukce: 62
3 000 Kč / 122 €
vyvolávací cena:

pol. č.70
aukce: 62
5 000 Kč / 204 €
vyvolávací cena:
5 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.71
aukce: 62
40 000 Kč / 1 631 €
vyvolávací cena:
40 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.72
aukce: 62
3 000 Kč / 122 €
vyvolávací cena: