Černý Karel 1910–1960
Zátiší, 1932
olej, plátno, rám, 24 × 35 cm, na rubu štítek Waldesovy obrazárny, pod č. 2282
Karel Černý se stal jedním z nejosobitějších českých malířů generace, která dozrávala v letech před druhou světovou válkou. Ve svých krajinářských i figurálních obrazech vycházel z české i evropské avantgardy, byl ovlivněn fauvismem i kubismem a brzy dosáhl nezaměnitelného poetického výrazu. Po válce jeho tvorbu ovlivnily opakované cesty do Francie a zvlášť atmosféra Paříže. Ve své až magicky působící melancholicky zabarvené malbě se přiblížil tvorbě Henriho Matisse a Raoula Dufyho. Jeho projev se přirozeně rozvíjel od raného období až do konce života, vyznačoval se expresivním rukopisem i výraznými konturami, půvabné jsou jeho pohledy do kaváren nebo obrazy s motivy milenců.
66
aukce 62
vyvolávací cena
300 000 Kč
€ 12 235
dosažená cena
360 000 Kč