Ženíšek František 1849–1916
Infantka
olej, plátno, rám, restaurováno, 43 × 32,5cm, na rubu štítek Rubešova galerie Praha 1 Národní třída 37, na plátně Velazquez, 1941
Olejomalby Františka Ženíška se v aukcích objevují zcela vyjímečně, neboť jsou většinou nedílnou součástí starších veřejných galerijních sbírek. Významný příslušník proslulé Generace Národního divadla byl uznáván především jako vynikající kreslíř a kolorista navazující na ideály renesanční dokonalosti. Portréty vynikaly precizním technickým provedením a oduševnělostí výrazu. Takový je například Portrét Reného Descarta a též podle Diega Velasqueze vymalovaná Infantka, jejíž originál byl ve sbírkách královské rodiny v Madridu. Ženíšek tak deklaroval příslušnost k velkým mistrům historie a dobře jim dostál. Báječně vystihl inkarnát, růžové odstíny a rumělkové akcenty.
121
aukce 62
vyvolávací cena
50 000 Kč
€ 39
dosažená cena
50 000 Kč