Pacovská Květa *1928
kombinovaná technika, ruční papír, rám, 97 × 63 cm,
sign. UD tužkou Pacovská
Květa Pacovská, významná česká malířka, sochařka, ilustrátorka, grafička,
typografka a pedagožka vystudovala na začátku padesátých let 20. století
monumentální malbu pod vedením Emila Filly na Uměleckoprůmyslové
škole v Praze. Od roku 1952 pracovala jako ilustrátorka, především
dětských knih a časpopisů, a v této oblasti získala mezinárodní renomé
svým jedinečným experimentálním přístupem k médiu autorské
knihy. V její práci se prolíná hravý přístup k typografii a kresbě, v němž
se kombinují abstraktní kolážovité prvky s antropomorfními nebo
zvířecími tvary odehrávající se ve světě fantazie, hříček a dadaistických
proměn. Svou tvorbou posunula Pacovská ilustraci a autorskou knihu do
oblasti volného uměleckého projevu.
Za ilustrace obdržela Pacovská řadu nejvýznamějších mezinárodních
ocenění, například Cenu Hanse Christiana Andersena (1992), cenu za
nejkrásnější knihu světa (Goldene Letter, 1993) a Čestný doktorát udělený
univerzitou Kingston University ve Velké Británii (1999). V devadesátých
letech 20. století Pacovská pedagogicky působila na Hochschule der
Künste v Berlíně a na britské Kingston University. Experimentální
autorské knihy Květy Pacovské byly vydány v mnoha jazycích po celém
světě. V roce 2016 proběhla v Galerii hlavního města Prahy retrospektivní
přehlídka její tvorby.
56
aukce 63
vyvolávací cena
130 000 Kč
€ 5 501
dosažená cena
170 000 Kč