Pacovská Květa *1928

kombinovaná technika, ruční papír, rám, 97 × 63 cm, sign. UD tužkou Pacovská
Květa Pacovská, významná česká malířka, sochařka, ilustrátorka, grafička, typografka a pedagožka vystudovala na začátku padesátých let 20. století monumentální malbu pod vedením Emila Filly na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Od roku 1952 pracovala jako ilustrátorka, především dětských knih a časpopisů, a v této oblasti získala mezinárodní renomé svým jedinečným experimentálním přístupem k médiu autorské knihy. V její práci se prolíná hravý přístup k typografii a kresbě, v němž se kombinují abstraktní kolážovité prvky s antropomorfními nebo zvířecími tvary odehrávající se ve světě fantazie, hříček a dadaistických proměn. Svou tvorbou posunula Pacovská ilustraci a autorskou knihu do oblasti volného uměleckého projevu. Za ilustrace obdržela Pacovská řadu nejvýznamějších mezinárodních ocenění, například Cenu Hanse Christiana Andersena (1992), cenu za nejkrásnější knihu světa (Goldene Letter, 1993) a Čestný doktorát udělený univerzitou Kingston University ve Velké Británii (1999). V devadesátých letech 20. století Pacovská pedagogicky působila na Hochschule der Künste v Berlíně a na britské Kingston University. Experimentální autorské knihy Květy Pacovské byly vydány v mnoha jazycích po celém světě. V roce 2016 proběhla v Galerii hlavního města Prahy retrospektivní přehlídka její tvorby.

56 aukce 63

vyvolávací cena 130 000 Kč € 5 501

dosažená cena 170 000 Kč

pol. č.58
aukce: 63
38 000 Kč / 1 608 €
vyvolávací cena:
50 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.59
aukce: 63
9 000 Kč / 381 €
vyvolávací cena:

pol. č.60
aukce: 63
38 000 Kč / 1 608 €
vyvolávací cena:
50 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.61
aukce: 63
20 000 Kč / 846 €
vyvolávací cena:
55 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.62
aukce: 63
24 000 Kč / 1 016 €
vyvolávací cena:
42 000 Kč
dosažená cena: