Ebner Karel 1883-1945
Brož „Vyletěla holubička“
mistrovská zn. E. K., čsl. punc, Čechy, návrh a provedení zlatník
K. Ebner na konci 20. stol., stříbro, ryzost 800/1000, české
granáty – 19 ks, brož ve tvaru vzlétající holubice nesoucí snítku
lípy a zdobená lidovými motivy je inspirována českou lidovou
písní „Vyletěla holubička“, rozměr 7,5 × 6 cm
Karel Ebner, mistrovská značka KE, špičkový restaurátor a zlatník
z období pozdní secese a Art Deca. V letech 1901–1907 vystudoval
Uměleckoprůmyslovou školu u Stanislava Suchardy. Jeho rozsáhlá vlastní
tvorba zahrnuje vysoce kvalitní šperky i realizace cizích návrhů – především
Marie Křivánkové. Po roce 1922 se Ebner věnoval šperkům ve stylu
Art Deco (a výjimečně tvorbě v tzv. národním stylu). O vynikající pověsti
jeho dílny mimo jiné svědčí i skutečnost, že v ní byly v roce 1938 realizovány
žezla rektora a děkanů čtyř fakult Masarykovy univerzity v Brně (podle
návrhů Václava Rady a Ladislava Bartoníčka). Tři desítky jeho prací se
nachází v českých veřejných sbírkách. Časté jsou šperky s českými granáty,
almandiny, karneoly či perletí. Mezi Ebnerovými šperky zaujímají zvláštní
místo originální šperky inspirované lidovými motivy. Jde fakticky o jediný
projev tzv. národního stylu v oblasti šperkařství. Tyto šperky, okrajově
zmiňované v některé starší literatuře, byly vytvářeny velmi omezeně
jako výjimečné originály, např.: brož v národním stylu se dvěma holoubky
a českými granáty ve sbírce Národního muzea v Praze.
68
aukce 63
vyvolávací cena
12 000 Kč
€ 508