Lhoták Kamil 1912–1990
Skaut ve věku motorismu, 1946
kolorovaná perokresba, papír, 19 × 28 cm, sign. KL46
Kamil Lhoták, přední člen slavné Skupiny 42, se stal jednou
z nejvýraznějších osobností české malby 20. století. Brzy dospěl ke svému
charakteristickému projevu, který plně odpovídal směřování skupiny,
jejímž základním prohlášením se stal text Jindřicha Chalupeckého Svět,
v němž žijeme. Kamil Lhoták ovšem vnesl do skupiny nové přístupy
k městským i technickým motivům. Na rozdíl od většiny ostatních
členů – malířů, básníků, sochaře a fotografa, je ztvárňoval s romantickým
cítěním. Uměl obdivuhodně vyjádřit nostalgickou atmosféru pražské
periferie, různých dílen, holešovického přístavu, lodí na řece….Miloval
technické vynálezy – vzducholodě, balóny, letadla, auta, motorky či
velocipédy. S obdivem ke strojům je spojený i jeho zájem o automobilové,
motocyklové a cyklistické závody, jejichž prostředí velmi dobře znal.
Od dětských let ho zajímalo výtvarné umění, seznámil se s tvorbou
mnoha moderních umělců, což samozřejmě mělo vliv na celý jeho vývoj.
Vytvořil si svůj vlastní svět, který kreslil a maloval svým nezaměnitelným
rukopisem a s nevyčerpatelnou invencí.
Pravost potvrzena Ing. Liborem Šteffkem, MBA.
60
aukce 65
vyvolávací cena
20 000 Kč
€ 820
dosažená cena
44 000 Kč