Lhoták Kamil 1912–1990

Skaut ve věku motorismu, 1946

kolorovaná perokresba, papír, 19 × 28 cm, sign. KL46
Kamil Lhoták, přední člen slavné Skupiny 42, se stal jednou z nejvýraznějších osobností české malby 20. století. Brzy dospěl ke svému charakteristickému projevu, který plně odpovídal směřování skupiny, jejímž základním prohlášením se stal text Jindřicha Chalupeckého Svět, v němž žijeme. Kamil Lhoták ovšem vnesl do skupiny nové přístupy k městským i technickým motivům. Na rozdíl od většiny ostatních členů – malířů, básníků, sochaře a fotografa, je ztvárňoval s romantickým cítěním. Uměl obdivuhodně vyjádřit nostalgickou atmosféru pražské periferie, různých dílen, holešovického přístavu, lodí na řece….Miloval technické vynálezy – vzducholodě, balóny, letadla, auta, motorky či velocipédy. S obdivem ke strojům je spojený i jeho zájem o automobilové, motocyklové a cyklistické závody, jejichž prostředí velmi dobře znal. Od dětských let ho zajímalo výtvarné umění, seznámil se s tvorbou mnoha moderních umělců, což samozřejmě mělo vliv na celý jeho vývoj. Vytvořil si svůj vlastní svět, který kreslil a maloval svým nezaměnitelným rukopisem a s nevyčerpatelnou invencí.
Pravost potvrzena Ing. Liborem Šteffkem, MBA.

60 aukce 65

vyvolávací cena 20 000 Kč € 820

dosažená cena 44 000 Kč

pol. č.62
aukce: 65
20 000 Kč / 820 €
vyvolávací cena:
20 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.63
aukce: 65
24 000 Kč / 984 €
vyvolávací cena:
24 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.64
aukce: 65
5 000 Kč / 205 €
vyvolávací cena:

pol. č.65
aukce: 65
100 000 Kč / 4 098 €
vyvolávací cena:
100 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.66
aukce: 65
7 000 Kč / 287 €
vyvolávací cena:
7 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.67
aukce: 65
30 000 Kč / 1 230 €
vyvolávací cena:
32 000 Kč
dosažená cena: