Císařovský Tomáš (*1962)
Znaková řeč, 1991
olej, plátno, 130 x 114 cm, sign. na rubu T. Císařovský 91, Znaková řeč
odhadní cena 220 000–300 000 Kč. Lit.: Dostál Martin: Tomáš Císařovský. Kant 2003, nestránkováno, P. Volf: Tomáš Císařovský. Obrazy z let 1988–2003. Praha 2004, s. 29–36. T. Císařovský patří mezi nejvýznamnější české malíře generace nastupující v 80. letech 20. stol. Tvorba, poučená postmodernou, se nese v duchu figurální realistické malby a zachycuje v rané fázi témata české národní historie a národního sebeuvědomění. Na začátku 90. let 20. stol. vytvořil Císařovský sérii obrazů, zabývajících se světem lidí, trpících ztíženou možností komunikace se svým okolím v souvislosti s jejich duševním či fyzickým omezením. Obličeje a ruce a zejména jejich mimika a gesta hovořící znakovou řečí jsou hlavním pojítkem ke světu neslyšících a nevidomých. T. Císařovský vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a v 80. letech 20. stol. vystavoval na neoficiáních výstavách Konfrontace. Byl členem skupiny Tvrdohlaví. Jeho dílo je mj. zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně a Východočeské galerii v Plzni.
65
aukce 41
vyvolávací cena
180 000 Kč
€ 6 545