Hudeček František 1909–1990

Sýpka, 1942

olej, karton, rám, 32,5 × 42 cm, sign. LD Fr. Hudeček 42

Odhadní cena 170 000–230 000 Kč.

František Hudeček patřil k umělcům se širokým záběrem. Zpočátku rozvinul odkaz kubismu i surrealismu, později dospěl až k abstrakci blízké op artu a také informelu. Ke každému z těchto proudů však přistupoval velmi osobitě. Pracoval systematicky, své představy ztvárňoval v mnoha kresbách, z nichž vycházely obrazy nebo které byly naprosto samostatné. Věnoval se i grafice, fotogramům, frotážím a kolážím. Stal se jedním ze zakládajících členů Skupiny 42, s níž tehdy souznělo jeho vnímání „světa, ve kterém žijeme“, jak to ve svém známém textu vyjádřil teoretik skupiny Jinřich Chalupecký. Dokázal vystihnout městskou atmosféru, ztvárňoval exteriéry i interiéry, v mnoha variantách se vracel k tématu hlav a figur. Jeho snad nejtypičtějším motivem se stal noční chodec, se kterým se sám ztotožňoval. Jednotlivé linie jeho tvorby se přirozeně prolínaly nebo na sebe navazovaly. Obraz Sýpka z roku 1942 pochází z období, kdy se tvorba jednotlivých členů skupiny přes tíživou a pokrokovému umění nepříznivou atmosféru živě formovala, i když měla již svůj základ z předválečných let. Hudeček v něm citlivě a se smyslem pro promyšlenou kompozici vyjádřil charakter interiéru, jehož hloubku modeloval přesným odstupňováním barevných tónů.

61 aukce 52

vyvolávací cena 140 000 Kč € 5 443

dosažená cena 150 000 Kč

pol. č.62
aukce: 52
22 000 Kč / 855 €
vyvolávací cena:
22 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.63
aukce: 52
42 000 Kč / 1 633 €
vyvolávací cena:
55 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.64
aukce: 52
5 000 Kč / 194 €
vyvolávací cena:
5 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.65
aukce: 52
55 000 Kč / 2 138 €
vyvolávací cena:
90 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.66
aukce: 52
70 000 Kč / 2 722 €
vyvolávací cena:
120 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.67
aukce: 52
13 000 Kč / 505 €
vyvolávací cena: