Hudeček František 1909–1990
Sýpka, 1942
olej, karton, rám, 32,5 × 42 cm, sign. LD Fr. Hudeček 42
Odhadní cena 170 000–230 000 Kč.
František Hudeček patřil k umělcům se širokým záběrem. Zpočátku rozvinul odkaz kubismu i surrealismu, později dospěl až k abstrakci blízké op artu a také informelu. Ke každému z těchto proudů však přistupoval velmi osobitě. Pracoval systematicky, své představy ztvárňoval v mnoha kresbách, z nichž vycházely obrazy nebo které byly naprosto samostatné. Věnoval se i grafice, fotogramům, frotážím a kolážím. Stal se jedním ze zakládajících členů Skupiny 42, s níž tehdy souznělo jeho vnímání „světa, ve kterém žijeme“, jak to ve svém známém textu vyjádřil teoretik skupiny Jinřich Chalupecký. Dokázal vystihnout městskou atmosféru, ztvárňoval exteriéry i interiéry, v mnoha variantách se vracel k tématu hlav a figur. Jeho snad nejtypičtějším motivem se stal noční chodec, se kterým se sám ztotožňoval. Jednotlivé linie jeho tvorby se přirozeně prolínaly nebo na sebe navazovaly. Obraz Sýpka z roku 1942 pochází z období, kdy se tvorba jednotlivých členů skupiny přes tíživou a pokrokovému umění nepříznivou atmosféru živě formovala, i když měla již svůj základ z předválečných let. Hudeček v něm citlivě a se smyslem pro promyšlenou kompozici vyjádřil charakter interiéru, jehož hloubku modeloval přesným odstupňováním barevných tónů.
61
aukce 52
vyvolávací cena
140 000 Kč
€ 5 443
dosažená cena
150 000 Kč