prof. Kramer Ferdinand
Funkcionalistické kliky, dveřní a okení kování - 16 ks
Německo, návrh F. Kamer v r. 1925 v době svého účinkování v hnutí Bauhaus, bílá mosaz, ks16 ks: 3 párové kliky s kováním, 3,3 a 4 okenní kličky, 3 páry kování k zámku, délka kliky 10,5 cm
Návrh klik Ferdinanda Kramera je ikonickou světoznámou ukázkou
funkcionalistického myšlení.
Až do své emigrace v r.1930 Kramer navrhoval hlavně kombinovatelný nábytek
a předměty denního užívání: lampy, koupelnové doplňky, kliky dveří, standardizované překližkové dveře, parapety, kamna a detailní zařízení moderních bytů.
Světově významné jsou také návrhy nábytku pro společnost Thonet.
Z významnějších realizací interiérů 30. let jsou např.: modelové byty arch. Miese van der Rohe a řadový dům J. Ouda. Jako architekt se podílel na projektu
rozvoje bydlení v Novém Frankfurtu: arkádové domy, teplárna a prádelna v sídlišti Westhausen. Publikace A. Loose „Ornament und Verbrechen“ byla poprvé
vydána v Německu na základě Kramerovy iniciativy.
Ferdinand Kramer – architekt a jeden z nejvýznamnějších designových návrhářů funkcionalismu. Ve Frankfurtu nad Mohanem se ve 20. letech 20. století
podílel na návrhu Nového Frankfurtu.
dohromady
64
vyvolávací cena
12 000 Kč
dosažená cena
12 000 Kč