Beneš Vincenc 1883–1979
Zátiší s kyticí
olej, plátno, rám, 72 × 56 cm, sign. PD V. Beneš
U Vincence Beneše jsou zvláště ceněná díla z první poloviny století, kam řadím i zde posuzovanou kytici malovanou uvolněným malířským pojetím realisticky, s tendencí působení světla na rozleptávání předmětnosti tvarů a forem. Soudím, že vznikl jako již opozitum ke kubistické lekci, kdy po roce 1914 mění autor svůj styl zpět k předmětné realitě a navazuje na Slavíčka, Průchu i cizí podněty. Obraz působí kompozičně jako sestava, evokuje cézannovské principy výstavby obrazu, a přitom v koloritu se již objevují lokální tóny známé z Benešových meziválečných i poválečných kytic. Příbuzným obrazem je například Zátiší s melounem (NG, inv.
č. O-3343), kde shledáme v hutnější a vyzrálejší malířské sazbě tvůrčí princip malby zátiší. Posuzovaný obraz zapadá autenticky do jakostně příbuzných obrazů Jana Slavíčka z ranných dvacátých let, k intimní tvorbě Fišárkově či Žufanově. Typická signatura Vincence Beneše platí tak od poloviny dvacátých let, předtím jsou obrazy často neznačené nebo podepsané různými způsoby.
Z odborného posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.
149
aukce 59
vyvolávací cena
70 000 Kč
€ 2 750