Beneš Vincenc 1883–1979

Zátiší s kyticí

olej, plátno, rám, 72 × 56 cm, sign. PD V. Beneš
U Vincence Beneše jsou zvláště ceněná díla z první poloviny století, kam řadím i zde posuzovanou kytici malovanou uvolněným malířským pojetím realisticky, s tendencí působení světla na rozleptávání předmětnosti tvarů a forem. Soudím, že vznikl jako již opozitum ke kubistické lekci, kdy po roce 1914 mění autor svůj styl zpět k předmětné realitě a navazuje na Slavíčka, Průchu i cizí podněty. Obraz působí kompozičně jako sestava, evokuje cézannovské principy výstavby obrazu, a přitom v koloritu se již objevují lokální tóny známé z Benešových meziválečných i poválečných kytic. Příbuzným obrazem je například Zátiší s melounem (NG, inv. č. O-3343), kde shledáme v hutnější a vyzrálejší malířské sazbě tvůrčí princip malby zátiší. Posuzovaný obraz zapadá autenticky do jakostně příbuzných obrazů Jana Slavíčka z ranných dvacátých let, k intimní tvorbě Fišárkově či Žufanově. Typická signatura Vincence Beneše platí tak od poloviny dvacátých let, předtím jsou obrazy často neznačené nebo podepsané různými způsoby. Z odborného posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.

149 aukce 59

vyvolávací cena 70 000 Kč € 2 750

pol. č.150
aukce: 59
20 000 Kč / 786 €
vyvolávací cena:
75 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.151
aukce: 59
8 000 Kč / 314 €
vyvolávací cena:
pol. č.152
aukce: 59
6 000 Kč / 236 €
vyvolávací cena:

pol. č.153
aukce: 59
5 000 Kč / 196 €
vyvolávací cena:
pol. č.154
aukce: 59
46 000 Kč / 1 807 €
vyvolávací cena:
50 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.155
aukce: 59
5 000 Kč / 196 €
vyvolávací cena:
8 500 Kč
dosažená cena: