Mirvald Vladislav 1921–2003

Zátiší s jeřabinou

olej, plátno, lepenka, rám, 25,9 × 33,7 cm
V období druhé světové války a několika let po ní se někteří umělci vraceli ke kubistickému tvarosloví a dál rozvíjeli odkaz tohoto zlomového výtvarného směru, který se tak výrazně prosadil v různých oblastech od malby a sochy až k architektuře nebo scénickým návrhům. Novým způsobem s ohledem na svou vlastní zkušenost na něj navázali umělci nastupující poválečné generace. K nim patřili i Zdeněk Sýkora a Vladislav Mirvald, dva dnes slavní malíři pocházející z Loun. Jejich počátky byly podobné, i když se potom oba vydali jinými a přitom originálními cestami. Oba spojoval smysl pro racionální řád, který však nevylučoval možnost náhody. Zátiší Zdeňka Sýkory z roku 1948 je takřka shodné s kubisticky ztvárněným zátiším s vysokou pravděpodobností připisovaným Vladislavu Mirvaldovi (v tomto smyslu se vyjádřila i znalkyně tvorby Zdeňka Sýkory, jeho manželka Lenka Sýkorová). Oba budoucí umělci namalovali své obrazy v době studií na Pedagogické fakultě UK v Praze, evidentně podle stejné předlohy. Do zátiší se promítl vedle rodící se přesně promyšlené kompozice, která byla později pro oba autory charakteristická, i expresivní způsob vyjádření. Obraz Zdeňka Sýkory Zátiší s jeřabinou, 1948, olej, plátno, 33 x 40 cm, je na str. 49 reprodukovaný v knize Zdeněk Sýkora – Moje příroda (texty Lenka Sýkorová), kterou ke stejnojmenné výstavě vydala roku 2020 Galerie Zdeněk Sklenář v Praze.

11 aukce 62

vyvolávací cena 50 000 Kč € 2 039

pol. č.12
aukce: 62
50 000 Kč / 2 039 €
vyvolávací cena:
pol. č.13
aukce: 62
24 000 Kč / 979 €
vyvolávací cena:
pol. č.14
aukce: 62
9 000 Kč / 367 €
vyvolávací cena:

pol. č.15
aukce: 62
5 000 Kč / 204 €
vyvolávací cena:
5 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.16
aukce: 62
55 000 Kč / 2 243 €
vyvolávací cena:
120 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.17
aukce: 62
15 000 Kč / 612 €
vyvolávací cena:
15 000 Kč
dosažená cena: