Preisler Jan 1872–1918
Portrét, 1894–95
olej, plátno, deska, rám, 40 × 33 cm, sign. na rubu tužkou „Stará
práce mého manžela B. Preislerová“
Odborně konzultováno s PhDr. Petrem Wittlichem, CSc.,
PhDr. Šárkou Leubnerovou.
Ačkoliv se portrét objevuje ve výtvarném odkazu Jana Preislera
od juvenilií až po pozdní rodinné malby, nebývá tento klíčový autor
uváděn mezi významnými aktéry této disciplíny. Přitom hlava, tvář
a hloubavý výraz bytostí na jeho pracích jsou skutečným emblémem
symbolismu. Když jako patnáctiletý rozpoznaný talent vstoupil na
Uměleckoprůmyslovou školu v Praze k profesoru Františku Ženíškovi,
netušil, že právě tam bude jednou v téže vůdčí pozici. První pražská léta
znamenala poměřování sil třeba se spolužákem Karlem Špillarem, s nímž
později vyznával obdobnou estetiku obrazu v souběhu vlivů pozdního
novoromantismu, secese a symbolismu, z nějž ho silně ovlivnil Hans
Marées a Puvis de Chavannes.
Rané portréty kolegů malířů Bořivoje Müllera nebo Josefa Petra jsou
namalovány s realistickou přesností, v tlumeném akademickém koloritu,
avšak již s jistou nedefinovatelnou aurou osudovosti údělu umělce.
Vznikaly v kvasné době prvních výstav Spolku Mánes a ještě předtím.
Snad žádný z portrétů není datován, avšak vývojovou řadu lze dovodit
dle zvolených výrazových prostředků, štětcového rukopisu, koloritu
a aranžmá. Soudím, že tento trochu sentimentální obraz s pozůstalostním
razítkem pochází ještě z poloviny devadesátých let, nejspíše z let
1895–96, není již asketicky tmavý jako ony předešlé, ale nemá ještě
jistotu maleb období kolem roku 1900, jak ukazuje třeba Portrét
paní Preislerové z Moravské galerie v Brně nebo autoportréty. Ještě
modernější pojetí podobizny uplatnil ve stroze civilním portrétu mladého
architekta Josefa Gočára, předjímající až Novou věcnost. Mimořádným
dílem je nakonec portrét syna, obraz rovnocenný Renoirovi či Manetovi,
kdy vskutku zahlédáme světovost velikého českého malíře. Tyto obrazy
se ovšem rodily z dobrého zdravého základu řemesla a bystrého odhadu
psychologie osobnosti portrétovaného, jak konečně přesvědčivě vidíme
právě zde.
99
aukce 65
vyvolávací cena
80 000 Kč
€ 3 279