Válová Květa 1922–1998
Nohy, 1957
olej, lepenka, pasparta, rám, sklo, ve výřezu 38,5 × 49,5 cm, sign. LD K. Válová 57
Květa Válová byla se svou sestrou Jitkou jednou z nejosobitějších představitelek „nové figurace“. V roce 1954 se obě staly členkami známé tvůrčí skupiny Trasa, k níž patřili další významní umělci (Olbram Zoubek, Eva Kmentová, ...). Květa už v raném období dospěla k mohutným zjednodušeným postavám. V kresbě i malbě čerpala z prostředí dělnického Kladna, kde strávila se svou sestrou celý život. Uměla přesně vystihnout jeho atmosféru. Vyjadřovala se jasnými a srozumitelnými symboly. Stále rozvíjela možnosti figurální tvorby ve svém robustním, na první pohled rozpoznatelném projevu, kterým se lišila od jemnějšího a křehčího Jitčina způsobu vyjádření.
16
aukce 62
vyvolávací cena
55 000 Kč
€ 2 243
dosažená cena
120 000 Kč